AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Muzyczne Brzegi – różne formy poezji

Wietnamski instrument i nowoczesne brzmienie młodego muzyka wcale nie będą konkurencją dla doświadczonego i usytuowanego na muzycznym parnasie zespołu Raz, Dwa, Trzy. Wręcz odwrotnie – oba koncerty mogą się znakomicie uzupełnić.

RAZ, DWA, TRZY prezentuje lirykę mocno poetycką w formie lekko melancholijnej, akustycznej, ocierającej się nawet o popowe granie. Od 27 lat raczy nas tym połączeniem z wieloma sukcesami, co oznacza, że nawet muzycznym laikom wpadł w ucho choćby „Trudno nie wierzyć w nic” czy „Pod niebem pełnym cudów”. Swoje płyty, których wydali dwanaście (włączając w to kompilacje i nagrania koncertów), dedykowali poetom, artystom czy muzykom. Wystarczy wspomnieć Agnieszkę Osiecką i Wojciecha Młynarskiego. Podczas koncertu na Zamku w Janowcu również połączą swoje siły z wyjątkowymi gośćmi. Na scenie, obok członków zespołu, staną Stanisława Celińska, Elżbieta Adamiak, Ania Rusowicz, Magda Umer i Daria Zawiałow. Pokoleniowy wachlarz każe przypuszczać, że poetyka Raz, Dwa, Trzy może pojawić się w różnych odsłonach, ale lista gości specjalnych jak i wielokrotnie potwierdzona klasa zespołu praktycznie gwarantuje sukces.

Z kolei występujący tego samego wieczoru przedstawiciel młodego pokolenia – FRANCIS TUAN (ma korzenie wietnamsko-polskie) to poezja ubrana w nieco żywsze i bardziej elektroniczne brzmienie. Artysta na swojej debiutanckiej płycie „Poems” zawarł wiersze anglojęzycznych poetów, do których muzyka powstawała na looperach i klawiszach. Ale obok nich usłyszymy między innymi đàn nguyệt i đàn tỳ bà, które są wietnamskimi instrumentami strunowymi. Tajemnicza nazwa pierwszego z instrumentów oznacza w wolnym tłumaczeniu lutnię księżycową, co dość trafnie też charakteryzuje jego brzmienie. Muzyka Francisa to dynamiczny rytm, od czasu do czasu lekko rockowy pazur i nieco syntetycznie brzmiące klawisze. Wszystkiego dopełnia przyjemny wokal.

Gdyby potraktować koncert Raz, Dwa, Trzy jako muzyczne danie główne, to idealnym dopełnieniem, które podniesie jego walory smakowe, będzie koncert Francisa Tuan z zespołem.

Jacek Słowik, „Głos Dwubrzeża”


« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow