AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kobieta nad morzem

„3 DNI W QUIBERON” Emily Atef to kameralna, czuła i wnikliwa opowieść o legendzie kina Romy Schneider. O wycieńczeniu gwiazdy, o napięciu panującym pomiędzy światem mediów i sztuki, a także o zniewoleniu „ikonicznością” jednej roli.

Do przebywającej w ośrodku odwykowym aktorki przyjeżdża na wywiad dociekliwy dziennikarz „Strena”. Odwiedza ją w tym czasie także troskliwa przyjaciółka, która gotowa jest wspierać ją w chwilach załamania psychicznego. Romy Schneider zdobyła światowy rozgłos, trzykrotnie wcielając się w postać cesarzowej Elżbiety Bawarskiej, zwanej zdrobniale Sissi. I choć później grała u wybitnych reżyserów (Luchino Viscontiego, Andrzeja Żuławskiego, Orsona Wellesa), jednak do końca była kojarzona głównie z zagraną przez siebie postacią historyczną.

Grająca legendę kina Marie Bäumer nie tylko do złudzenia fizycznie przypomina pierwowzór swojej postaci, ale też perfekcyjnie opanowała sztukę mimikry. W kontekście jednego z podejmowanych w filmie tematów, czyli relacji pomiędzy gwiazdą, a żądnymi intymnych szczegółów z jej życia mediami, doskonałość rzemiosła aktorskiego Bäumer nabiera tu jakby dodatkowych znaczeń. Gwiazda na świeczniku, jak się okazuje, musi być kameleonem nie tylko na planie filmowym, ale także poza nim, gdyż stawką w tej grze jest nieodmiennie medialny terror plotki. Czasem ochroną przed kłamstwem może być tylko inne kłamstwo podniesione do rangi mistrzostwa.

Karol Sekta, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow