AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Finał Dwóch Brzegów

Dzisiejszy dzień to podsumowania i finisaże. Pokazy, spotkania, koncerty i wydarzenia artystyczne, które – na co bardzo liczymy – tylko zaostrzą apetyty na 13. edycję Festiwalu Dwa Brzegi w 2019 roku.

W Małym Kinie ostatni odcinek serialu „Z BIEGIEM LAT, Z BIEGIEM DNI” (reż. Andrzej Wajda), kompilacja losów dwóch krakowskich rodzin ze znaczącymi tekstami kultury. Pozostawiamy bohaterów serialu w 1914 roku, za cztery lata Polska odzyska niepodległość, o czym pamiętamy szczególnie w 2018 roku również w Kazimierzu. Na uroczyste zamknięcie 12. Festiwalu Dwa Brzegi wybraliśmy film „DOGMAN” (reż. Matteo Garrone), w którym główną rolę gra nagrodzony w Cannes nagrodą dla najlepszego aktora Marcello Fonte. Marcello, psi fryzjer po godzinach zajmujący się szemranymi interesami, to postać wielowymiarowa, koncentruje uwagę widza przez cały film.

Najlepsze podsumowanie festiwalowej sekcji „Muzyka – moja miłość” jaką mogliśmy sobie wymarzyć to film o muzyce filmowej właśnie! Reżyser Matt Schrader w „SCORE – MUZYKA FILMOWA” zaprasza nas do świata hollywoodzkich kompozytorów. Ten gatunek z powodzeniem funkcjonuje samodzielnie, ale bez niej film byłby dziełem niepełnym. W Kinie pod Srebrną Gwiazdą również ostatni pokaz – „BORG/MCENROE. MIĘDZY ODWAGĄ A SZALEŃSTWEM” (reż. Janus Metz). Pełna napięcia opowieść pomiędzy rywalami na korcie, która zmieniła oblicze światowego tenisa, ale wymagała zapłacenia wysokiej ceny. Ostatni z klasycznych pokazów filmowych w Janowcu to adaptacja prozy Bohumila Hrabala „POCIĄGI POD SPECJALNYM NADZOREM” (reż. Jiří Menzel), film z nurtu czeskiej nowej fali, realistyczny i skromny.

Punktualnie o 11:30 w salonie Black Red White konferencja JURY MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH. Gabriela Muskała, Urszula Antoniak opowiedzą o wrażeniach, jakie towarzyszyły im podczas seansów w Kazimierzu. Sławomir Grübnerg, współautor zdjęć do filmu „W IMIĘ ICH MATEK: HISTORIA IRENY SENDLEROWEJ” spotka się z publicznością, by opowiedzieć historię kobiety, która ryzykowała własnym życiem, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z getta w okupowanej przez nazistów Warszawie.

Przed widzami wyspowiada się ARKADIUSZ JAKUBIK. Lekcji Kina to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Jej tegoroczny bohater gra, reżyseruje w teatrze i filmie, pisze scenariusze i słuchowiska radiowe, śpiewa, komponuje, elektryzuje publiczność podczas koncertów i we wszystkich tych działaniach jest oryginalny i niebanalny. Spotkanie z nim widzowie z pewnością zapamiętają na długo. Arek Jakubik wystąpi też w koncercie zamknięcia Festiwalu. Ze swoim projektem DR MISIO zagra na Zamku w Kazimierzu.

Warte uwagi jest także spotkanie z BODO KOXEM. Odbędzie się ono z okazji pokazu jego filmu „CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM” – intrygującym połączeniu melodramatu z science fiction.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow