AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Wyniki Plebiscytu Publiczności

Co roku to widzowie Dwóch Brzegów decydują, który film pokazany na Dwóch Brzegach okazuje się najlepszy. W Plebiscycie Publiczności wzięły udział produkcje z sekcji „Świat pod namiotem” oraz inne filmy pełnometrażowe wyprodukowane w 2016 i 2017 roku. Widzowie oddają swoje głosy na specjalnych kuponach, oceniając tytuły w skali od 1 do 5.

Zwycięzcą 11. edycji Festiwalu został film „Maudie”. Dziejący się w kanadyjskiej Nowej Szkocji film Aisling Walsh to niezwykły romans, z Ethanem Hawke’m i Sally Hawkins w rolach głównych. Pierwowzorem głównej postaci była Maud Lewis (1903-1970): malarka-amatorka słynąca z barwnych pejzaży, bohaterka kilku dokumentów i książek, dzisiaj uważana za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek ludowych. Film wygrał z oceną 4,77.

Na drugim miejscu uplasował się „Ostatni w Aleppo”, wstrząsający dokument o wojnie w Syrii. Autorem filmu jest Firas Fayyad, syryjski reżyser, scenarzysta i montażysta, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych. Znany przede wszystkim z dzieł – prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmowych – dotyczących współczesnych spraw syryjskich i transformacji politycznych w świecie arabskim. Widzowie ocenili film na 4,68.

Ostatnie miejsce na podium należy do obrazu „Póki jest jasno”. To przejmująca kronika umierania. Simon działa na przekór odbierającej mu kontrolę nad mięśniami chorobie. Pisze książkę, realizuje pełnometrażowy film, docenia bezwarunkową małżeńską miłość. Korzysta z życia, jak tylko może. Prywatne materiały archiwalne oraz narracja Colina Farrella, czytającego pamiętniki chorującego bohatera, czynią ten dokument poetyckim świadectwem bezwzględnej woli przetrwania. Produkcja irlandzkiego reżysera Frankiego Fentona otrzymała ocenę 4,61.

Kolejne filmy z najwyższymi ocenami to: „Boski porządek” (4,53), „Zwariować ze szczęścia” (4,49), „Tanna” (4,47), „Rumble” (4,47) oraz „Wind River” (4,46).

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow