AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Piątek na Dwóch Brzegach

Hasło tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi to „Kino, które łączy”. Program każdego dnia odkrywa nowy, filmowy i artystyczny, komentarz motywu przewodniego.

W Kinie Lubelskim pokaz filmu „TWARZ” (reż. Małgorzata Szumowska), nagrodzonego w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, poruszającego kwestie swojego miejsca na świecie i podstawowego pragnienia bohatera filmu – normalnego życia. Siłą szwedzkiego społeczeństwa jest podejmowanie publicznych dyskusji na niewygodne tematy. Eugenika, dyskryminacja rasowa powracają w dzisiejszym świecie z nową mocą. Zapraszamy na pokaz filmu „KREW SAAMÓW” (reż. Amanda Kernell), laureata nagrody Parlamentu Europejskiego LUX PRIZE.

Neapol według Stendhala to bez porównania najpiękniejsze miejsce na ziemi. Czy włoskie plenery naprawdę nie mają sobie równych? Na to pytanie odpowie film „NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ” (reż. Ferzana Özpetek), thriller zmysłowy, ale niepokojący. W Małym Kinie pokaz specjalny filmu o postaci wypełnionej dobrocią. „JANKA” (reż. Adela Kaczmarek) to Janina Ochojska, która obejrzy film razem z nami, a dochód z biletów wspomoże Polską Akcję Humanitarną.

„SERCE MIŁOŚCI” to spotkanie miłości, sztuki i filmu, wysmakowana estetycznie opowieść o związku dwojga artystów, których wspólne życie jest przez bohaterów nieustannie twórczo przetwarzane. Reżyser ŁUKASZ RONDUDA da swoją LEKCJĘ KINA w Salonie Black Red White. W Kinie pod Srebrną Gwiazdą „FLORIDA PROJECT” z niezwykłą rolą Willema Dafoe. Piękny, idylliczny a zarazem dojmująco smutny obraz Florydy pełnej kontrastów, gdzie tuż obok Disneylandu żyje samotna matka, balansująca na skraju ubóstwa.

KLARA KOCHAŃSKA – autorka debiutanckiego filmu „VIA CARPATIA” (premiera na Festiwalu w Karlowych Warach) – opowie jakie tematy są inspirujące dla młodych reżyserek polskiego kina. Z kolei JACEK SAFUTA – Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce – przybliży historię i ideę Nagrody Lux Prize – wyróżnienia przyznawanego filmom promującym kulturę europejską. MARTYNA BUNDA opowie o „Nieczułości” – powieści o wielkiej historii i kobietach, które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić. To brawurowy debiut literacki Bundy.

I na koniec dwie muzyczne propozycje: Andrzej Jagodziński z zespołem na Zamku w Kazimierzu w koncercie JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ – 90 LAT MINĘŁO (Matuszkiewicz to kompozytor niezliczonej ilości piosenek oraz muzyki do niezapomnianych seriali telewizyjnych i filmów fabularnych) oraz TEŚCIOWA ŚPIEWA – nieoczywisty i charakterny duet złożony z najprawdziwszej teściowej i zięcia (to w Klubie Festiwalowym Perła).

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow