LEKCJA KINA. SPOWIEDŹ TWÓRCY FILMOWEGO| Łukasz Ronduda

Data
Godzina
Miejsce
03/08
17:15
SALON BLACK RED WHITE


OPIS

Postać wyjątkowa w świecie filmu polskiego. Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, inicjator projektu Filmoteka Muzeum.

Wykładowca akademicki z tytułem doktora prowadzący wykłady i seminaria z historii sztuki, estetyki, historii i teorii filmu na polskich i zagranicznych uczelniach, m.in. Princeton University i Columbia University w Nowym Jorku. Adiunkt na wydziale psychologii w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek poświęconych sztuce nowoczesnej. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował filmem „Performer” zrealizowanym na podstawie książki napisanej wspólnie z Łukaszem Gorczycą, której bohaterem jest Oskar Dawicki – artysta performer. Światowa premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, a następnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2015, gdzie produkcja zdobyła prestiżową THINK: Film Award.

Drugim filmem Rondudy (który zobaczymy w tym roku na Dwóch Brzegach) jest „SERCE MIŁOŚCI”. Podobnie jak w „Performerze” i tu bohaterami są postaci autentyczne. Znani w świecie sztuki Zuzanna Bartoszek i Wojtek Bąkowski. Ona – poetka przed debiutem i On – uznany artysta wizualny i muzyk. Kochają się, ale ich relacja to nieustanna walka o niezależność i próba ucieczki przed wzajemnym uzależnieniem, które jest zagrożeniem wolności nie tylko osobistej, ale także twórczej. Znakomicie zrealizowane „Serce miłości” i świetne kreacje Justyny Wasilewskiej i Jacka Poniedziałka mogą być dla widza źródłem wielu inspiracji i refleksji niezależnie od tego, jak bliski jest mu świat sztuki nowoczesnej.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow