AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych – wyniki selekcji

Znamy już wyniki selekcji filmów do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. W ubiegłym roku po krótkiej przerwie Konkurs powrócił do programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Pokazy filmów konkursowych cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów, są bowiem okazją do odkrywania nowych, uzdolnionych twórców oraz zaskakujących rozwiązań formalnych i estetycznych. Poprzez udział w konkursie filmów z różnych regionów świata otrzymujemy szeroką perspektywę tego, w jakim kierunku może zmierzać w przyszłości sztuka filmowa.

Spośród ponad 200 zgłoszeń wybraliśmy 34 tytuły. Są wśród nich filmy fabularne, dokumentalne, animowane i formy eksperymentalne.

20 filmów w konkursie to produkcje polskich twórców, między innymi, „Drżenia” Dawida Bodzaka nagrodzone Grand Prix na największym w Europie festiwalu filmów krótkometrażowych – Clermont-Ferrand oraz zdobywca Złotego Jantara Festiwalu Młodzi i Film dla najlepszej animacji: „Błoto” Alicji Błaszczyńskiej. Nie zabraknie też reprezentacji szkół filmowych z Łodzi i Warszawy. Wśród filmów zagranicznych: nagradzany „Are You Volleyball?!” Mohammada Bakhshiego, mocne i niepokojące etiudy studentów niemieckich szkół filmowych w Hamburgu, Berlinie i Poczdamie (m.in. „Comments”, „Queen of Oasis”), a także zwracające szczególną uwagę na kondycję społeczną produkcje z Holandii, Kanady i Włoch.

W Jury tegorocznego Konkursu zasiądą: URSZULA ANTONIAK (reżyserka i scenarzystka, autorka prezentowanego w Cannes filmu „Code Blue” i nagrodzonego w Locarno dramatu „Nic osobistego”, jej najnowszy film „Pomiędzy słowami” nominowany do Złotej Muszli w San Sebastian będzie można zobaczyć na Dwóch Brzegach), PIOTR DOMALEWSKI (reżyser, scenarzysta, autor filmu „Cicha noc” nagrodzonego Grand Prix – Złotymi Lwami w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orły; film będzie miał pokaz na Dwóch Brzegach w sekcji „I Bóg stworzył aktora – Arkadiusz Jakubik”), GABRIELA MUSKAŁA (aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka, scenarzystka; film „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, według scenariusza Gabrieli Muskały i z nią w roli głównej był w tym roku prezentowany w Cannes; aktorka została ponadto wyróżniona w ubiegłorocznym Konkursie Dwóch Brzegów za rolę w filmie „Czarnowidzka”, reż. Joanna Satanowska).

Nagroda Główna to 5000 zł, II miejsce – 3000 zł, III miejsce – 2000 zł. Oficjalnym współsponsorem nagród regulaminowych w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Mercedes-Benz.

Oto pełna lista filmów zakwalifikowanych do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi:

1. 7 Planets, reż. Milda Baginskaite, Wielka Brytania
2. Are You Volleyball?!, reż. Mohammad Bakhshi, Iran
3. Aurora, reż. Diego Fandos, Hiszpania
4. Błoto, reż. Alicja Błaszczyńska, Polska
5. Bogdan i Róża, reż. Milena Dutkowska, Polska
6. Comments, reż. Jannis Alexander Kiefer, Niemcy
7. Córka, reż. Mara Tamkovich, Polska
8. Drżenia, reż. Dawid Bodzak, Polska
9. Fanatyk, reż. Michał Tylka, Polska
10. Heimat, reż. Emi Buchwald, Polska
11. Huidzeer, reż. Jos van Meerveld, Holandia
12. Inner Me, reż. Antonio Spanò, Włochy
13. Kleptomami, reż. Pola Beck, Niemcy
14. Leksykon myśli, reż. Ula Reszczyńska, Polska
15. Le Lapin de Noël, reż. Christophe Lopez-Huici, Francja
16. Lower Heaven, reż. Emad Aleebrahim Dehkordi, Francja
17. Na zdrowie!, reż. Paulina Ziółkowska, Polska
18. Panic Attack!, reż. Eileen O’Meara, Stany Zjednoczone
19. Peggie, reż. Rosario Capozzolo, Włochy
20. Piszę do Ciebie kochanie, reż. Magdalena Szymków, Polska
21. Proszę o ciszę, reż. Eri Mizutani, Polska
22. Queen of Oasis, reż. Lynn Baur, Niemcy
23. Rodzina, reż. Patrycja Widłak, Polska
24. Salveger, reż. Angelica Germana, Bozza, Niemcy
25. Silvia dans les vagues, reż. Giovana Olmos, Kanada
26. Siostry, reż. Michał Hytroś, Polska
27. Szczęście, reż. Maciej Buchwald, Polska
28. Świtezianka, reż. Julia Bui Ngoc i Mai Bui Ngoc, Polska
29. Tamtej nocy, reż. Pat Howl Kostyszyn, Polska
30. Techno, reż. Tadeusz Łysiak, Polska
31. Tsantsa, reż. Robin Lipo, Polska
32. Wakacje, reż. Filip Bojarski, Polska
33. Wełniaki, reż. Joanna Polak, Polska
34. Wiki, reż. Veronica Andersson, Polska

Więcej informacji o zakwalifikowanych filmach dostępne jest w zakładce SEKCJE – MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. System sprzedaży internetowej będzie funkcjonował od 16 lipca. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow