AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Aktorki, reżyserki, pisarki, wokalistki – różne oblicza kobiet na Dwóch Brzegach

Maja Komorowska, Joanna Kulig, Agata Kulesza, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Grażyna Szapołowska, Aleksandra Konieczna, Dorota Stalińska, Bożena Stachura, Klara Kochańska, Marta Prus, Maria Zmarz-Koczanowicz, Janina Ochojska. Magdalena Grzebałkowska, Żanna Słoniowska, Kalina Błażejowska, Martyna Bunda będą gościć w tym roku na Festiwalu Dwa Brzegi.

MAJA KOMOROWSKA uświetni swoją obecnością pokaz specjalny filmu „Rok spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego (zagrała w 17 filmach tego reżysera) i opowie o swoich fascynacjach filmowych i teatralnych. JOANNA KULIG i AGATA KULESZA opowiedzą o pracy z Pawłem Pawlikowskim na planie filmu „Zimna wojna” (Złota Palma w Cannes dla najlepszego reżysera). Joanna Kulig, o której mówi się, że ma duże szanse na nominację do Oscara za rolę Zuli, była bohaterka tegorocznego Cannes, zbierając znakomite recenzje i słowa uznania od takich aktorek jak Cate Blanchett, Julianne Moore i Juliette Binoche.

Canneńskie reminiscencje pojawią się też podczas wyjątkowego spotkania na Dwóch Brzegach: JADWIGI JANKOWSKIEJ-CIEŚLAK i GRAŻYNY SZAPOŁOWSKIEJ. W 1982 roku mistrz węgierskiego kina Karoly Makk zaprosił obie aktorki do zagrania głównych ról w filmie „Inne spojrzenie”, historii osadzonej w roku 1958 na Węgrzech, kiedy wolność słowa i wolność jednostki były tylko pustymi słowami. Film był ekranizacją powieści Erzsebet Galgóczi i pierwszym w Europie Wschodniej obrazem podejmującym temat kobiecej miłości. Jadwiga Jankowska-Cieślak za rolę w tym filmie otrzymała Złota Palme w Cannes. Obie aktorki osobiście zaproszą widzów na pokaz „Innego spojrzenia”, po 37 latach od premiery.

„Zawsze pociąga mnie budowanie żywego, prawdziwego człowieka, z jego wszystkimi małościami, słabościami, a także z jego momentami wspaniałymi”- mówi DOROTA STALIŃSKA. Taka jest też jej Marianna „Perełka” z filmu „Krzyk” Barbary Sass, który pokażemy na Festiwalu. To spotkanie Stalińskiej i Sass dało polskiemu kinu niezwykle ciekawe bohaterki kobiece, oprócz Krzyku także w filmach „Bez miłości” i „Debiutantka”. Na Dwóch Brzegach polską premierę będzie miał nowy film Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”, w którym zagrały ALEKSANDRA KONIECZNA i BOŻENA STACHURA. Smutno-śmieszna historia dwóch braci i kobiet w ich życiu, inspirowana historią relacji braci Kondratiuków Janusza i Andrzeja.

A jakie tematy są inspirujące dla młodych reżyserek polskiego kina? Na to pytanie odpowiedzą MARTA PRUS – dokumentalistka, autorka filmu „Over the Limit” (Grand Prix Srebrny Lajkonik i Srebrny Róg na KFF) i KLARA KOCHAŃSKA – autorka debiutanckiego filmu „Via Carpatia” (premiera na Festiwalu w Karlowych Warach ). MARIA ZMARZ-KOCZANOWICZ, uznana reżyserka form dokumentalnych, swoim najnowszym filmem „Notatki z życia. Edward Żebrowski” przypomni postać jednego z najbardziej niedocenionych polskich reżyserów, a wybitna MARGARETHE VON TROTTA przywoła postać Ingmara Bergmana w 100-lecie jego urodzin („Szukając Bergmana”).

Podczas cyklu spotkań literackich „Niesfilmowani” – a w tym wypadku: niesfilmowane – poznamy bliżej niezwykle ciekawe polskie pisarki: MAGDALENĘ GRZEBAŁKOWSKĄ, ŻANNĘ SŁONIOWSKĄ, KALINĘ BŁAŻEJOWSKĄ, MARTYNĘ BUNDĘ, które opowiedzą o swoich najnowszych książkach, a wspólnie porozmawiamy z nimi o tym, jakich tematów potrzebuje obecnie polskie kino. Muzycznie też będzie bardzo kobieco. Zespół Raz Dwa Trzy i Adam Nowak zaprosili do wyjątkowego wspólnego koncertu „Ważne piosenki” na Zamku w Janowcu: MAGDĘ UMER, ELŻBIETĘ ADAMIAK, STANISŁAWĘ CELIŃSKĄ, ANIĘ RUSOWICZ i DARIĘ ZAWIAŁOW.

„Kino, które łączy” – hasło tegorocznego Festiwalu – kryje jeszcze wiele niespodzianek, o których już niebawem w kolejnych newsletterach.

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. System sprzedaży internetowej będzie funkcjonował od 16 lipca. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow