AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kino, które łączy – już jutro zaczynamy 12. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Po dwunastu miesiącach przygotowań 12. Festiwal Dwa Brzegi jest gotowy, by zaprosić wszystkich kochających kino, muzykę, literaturę, sztuki wizualne – a także niespieszne rozmowy o sztuce i życiu – do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

Program artystyczny jest bardzo bogaty; zapraszamy do prześledzenia go na naszej stronie internetowej – zakładka SEKCJE.

ŚWIAT POD NAMIOTEM to najnowsze filmy fabularne i dokumentalne, dające obraz tego, czym żyją twórcy filmowi i widzowie w różnych miejscach na świecie i jak dużo mamy wszyscy wspólnego, mimo że wywodzimy się z różnych kultur. A jednocześnie, jak dużo mamy do stracenia, jeśli zapomnimy o empatii. W tej sekcji mamy m.in. filmy: Hirokazuu Koreedy („Shoplifters”), Jose Padilhii („7 dni”), Isabel Coixet („Księgarnia z marzeniami”), Pawła Pawlikowskiego („Zimna wojna”), Jean-Luc Godarda („Image Book”), Andrew Haigh’a („Polegaj na mnie”), Siergieja Łoźnicy (Donbas), Barbeta Schroedera („Wielebny W.”), Christiana Petzolda („Tranzyt”), Matteo Garrone („Dogman”), Janusza Kondratiuka („Jak pies z kotem”) Jafara Panahiego („3 twarze”), Árpáda Bogdána („Genezis”).

MUZYKA MOJA MIŁOŚĆ to między innymi portrety takich artystów jak: Gurrumul, Grace Jones, Matangi, Ryuichi Sakamoto, João Gilberto. Ludzie obdarzeni nieprzeciętnym talentem muzycznym, którym dzielą się z publicznością na całym świecie. Wzruszają, inspirują, bawią. Czy ich życie za kulisami jest równie kolorowe?

RETROSPEKTYWY REŻYSERSKIE to spotkania z mistrzami. Tomasz Zygadło, Miloš Forman, Károly Makk. Polak, Czech i Węgier – brzmi jak początek dobrego dowcipu i momentami będzie śmiesznie, ale przede wszystkim będzie o nas, o Europie lat 60. i 70. To szansa, by spojrzeć na samych siebie z perspektywy czasu. Arkadiusz Jakubik będzie naszym gościem i bohaterem sekcji I BÓG STWORZYŁ AKTORA. LEKCJE KINA pozwolą na szczere rozmowy z Maja Komorowską, Danielem Szczechurą, Łukaszem Rondudą, Urszulą Antoniak. MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH to w tym roku 34 filmy i 34 tematy – ciekawe, zaskakujące, bardzo oryginalnie opowiedziane.

Spotkania literackie w cyklu NIESFILMOWANI to okazja do rozmowy ze współczesnymi pisarkami i pisarzami, liczne WERNISAŻE w Muzeum Nadwiślańskim, kazimierskich galeriach i w najbardziej ekologicznej galerii świata, czyli w Mięćmierzu, jeszcze bardziej pobudzą naszą wyobraźnię.

Na ukojenie zmysłów z pewnością nie wpłyną wieczorne KONCERTY: m.in. Nosowska feat. Zamilska, Raz Dwa Trzy, EABS, Dr Misio. Cieszymy się bardzo , że w tym roku dla uczestników Festiwalu mamy też specjalne prezenty: koncerty zespołów Przybył, Odpoczno, BAiKA, Teściowa Śpiewa, Arek Jakubik Solo, New Cage, Francis Tuan oraz pokazy najlepszych filmów minionego sezonu na Małym Rynku w Kazimierzu, na które to wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Jak co roku, na czas Festiwalu, niczym feniks z popiołów powstaje Miasteczko Festiwalowe przy ulicy Nadwiślańskiej 9 w Kazimierzu Dolnym. Nasza doświadczona ekipa techniczna pod wodzą producenta Zbigniewa Dobrosza zakończyła budowę Kina Lubelskiego, Małego Kina i Salonu Black Red White. Już jutro miejsca te zapełnią się gośćmi i rozpocznie się filmowo-artystyczny maraton.

Zapraszamy!

Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
i Stowarzyszenie Dwa Brzegi

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow