AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Festiwal Dwa Brzegi 2017 – Znamy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Ważną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.

W jury zasiedli filmowcy: Maciej Dejczer – przewodniczący (zdobywca nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za „300 mil do nieba”), Anna Zamecka (reżyserka nagradzanego na światowych festiwalach dokumentu „Komunia”), Marcin Koszałka (wybitny operator, dokumentalista oraz reżyser „Czerwonego pająka”). Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody.

Wyróżnienia aktorskie: OLIWIER KOZŁOWSKI za stworzenie emocjonalnej relacji w filmie BARAŻ w reżyserii Tomasza Gąssowskiego.

Wyróżnienie aktorskie: GABRIELA MUSKAŁA za inteligentne zbudowanie postaci niosącej tajemnicę w filmie CZARNOWIDZKA w reżyserii Joanny Satanowskiej.

III Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: BALBINA BRUSZEWSKA za film CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. za szaloną i wyrafinowaną wizję poszukiwania sensu świata.

II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: PAUL PLOBERGER za film PIWO I CALIPPSO lekkość połączenia dramatu i komedii w filmie drogi

I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: GRZEGORZ DĘBOWSKI za film NDR i podjęcie ryzyka wykreowania relacji międzyludzkich w świecie ekstremalnych wyborów i umiejętne zatarcie granicy między dokumentem a fabułą.

Twórczyni, której film Jury oceniło najwyżej, otrzymała statuetkę „She’s Mercedes”, a była nią Balbina Bruszewska „Inicjatywa „She’s Mercedes” skierowana jest do kobiet różnych profesji, które wzajemnie się inspirują, dzielą spostrzeżeniami na temat osiągnięć w pracy zawodowej, życia prywatnego, realizowania pasji i właściwego zbalansowania wszystkich dziedzin życia. Po raz pierwszy w Polsce nagroda została przyznana w kategorii „Film”.

»
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow