MICHAŁ HOCHMAN

Data
Godzina
Miejsce
02/08
21:30
MAŁE KINO


OPIS

„Michał Hochman maluje swoim głosem ów unikalny klimat prozy i rysunków Bruno Schulza, tak pełnych nostalgii i wzruszeń (jak pełne są serca tych, którzy wiedzą co to rozłąka). Michał śpiewa: nie zapomnę tego, jak zapomnieć – a kto wsłucha się w jego melancholijną interpretacje, też nie zapomni jej nigdy.” (Lech Majewski)

Koncert towarzyszy na Dwóch Brzegach pokazowi filmu dokumentalnego „U SIEBIE” w reżyserii Agnieszki Arnold.

WSTĘP WOLNY


WYKONAWCY
MICHAŁ HOCHMAN – Od roku 1968 mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku planowania i ochrony środowiska na Uniwersytecie Pensylwanii oraz po zakończeniu kariery zawodowej wraca do swojej muzycznej pasji. Występuje na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1966 roku, nagrywa dla Programu 3 Polskiego Radia (m.in. przebój „Konik na biegunach”). Wspomnieć należy o ważnych recitalach w centrach międzynarodowych i miastach amerykańskich: w Metropolitan Muzeum of Art, polskich konsulatach w Montrealu i Nowym Jorku, Fundacji Kościuszkowskiej i in. W 1998 roku nagrywa pierwszą płytę „The Best of Michal Hochman”, jest bohaterem filmu dokumentalnego Michała Fajbusiewicza „Wspomnienia o Koniku na Biegunach”. Koncertuje dla Jana Karskiego w Waszyngtonie, jest gościem w Wideotece Dorosłego Człowieka TVP2. Występuje z recitalami w Kurierze Plus w Nowym Jorku, Klubie Europa na Brooklynie, Cricet Klubie w New Jersey. W 2004 roku powstaje druga płyta „To była miłość”. Występuje z koncertami na stadionie w Staten Island NY (wspólnie z Budką Suflera) oraz na plenerowym koncercie w Lublinie z okazji przyjęcia Polski do Unii Europejskiej (2004). Pojawia się w programie „Śniadanie na Podwieczorek” TVP2, Benefisie Michała Fajbusiewicza TVP2 i TV Polonia. Zostaje zaproszony na koncert z okazji 55-lecia Radia Lublin (2007). W latach 2010-2011 wraz z zespołem Budka Suflera koncertuje w Nowym Jorku, Chicago, Toronto oraz w Sali Kongresowej w Warszawie.

Po latach nowego życia w przybranej ojczyźnie potrzeba powrotu do źródeł, identyfikacja z kulturą tradycji żydowskiej stają się powodem wydania trzeciej płyty – w językach polskim i jidisz: „Tych miasteczek nie ma już” (2013). Zaproszony z tym repertuarem, prezentuje swoje piosenki na Festiwalu Bruno Schulza w Drohobyczu, Synagodze pod Bocianem we Wrocławiu, na Festiwalu Singera w Warszawie, w Krakowie na Kazimierzu i w Piwnicy pod Baranami, w łódzkimi Klubie 77. W 2012 roku występuje z okazji Święta Niepodległości Polski na Broadwayu w Nowym Jorku (wspólnie z Budką Suflera), a w 2014 z recitalem w Teatrze Starym w Lublinie. Część nagrań z tego koncertu jest proponowana przez miasto Lublin do wydania na płycie z okazji 700-lecia Lublina. W tym czasie odbywa się również koncert w byłej synagodze w Kazimierzu Dolnym. W 2015 roku występuje w dwóch edycjach „Jaka to Melodia”, w 2016 w TV Polonia z emisją koncertu „Tych miasteczek nie ma już”, w klubie Alchemia w Krakowie oraz w kościele w Tomaszowie Mazowieckim. W 2017 roku odbył się koncert z publicznością transmitowany na żywo przez Radio Lublin (cześć nagrań z tego występu proponowana jest również do płyty zatytułowanej „Mój Lublin”). Na zaproszenie Ambasady Polskiej w Brazylii odbywają się koncerty w Sao Paulo, Rio de Janeiro i w Brasilii. Występuje także na światowym zjeździe byłych mieszkańców Lublina „Lubliners”.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow