VARIA

VARIA

Odszedł Andrzej Wajda. Reżyser miał 90 lat

Nie żyje Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Artysta odszedł w minioną niedzielę w wieku 90 lat.

Wajda był Specjalnym Gościem Dwóch Brzegów w 2014 roku. Wtedy wówczas, podczas drugiego dnia festiwalu, można było zobaczyć cyfrową wersję „Brzeziny”, zrealizowanej na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza.

„Emilia Krakowska była wtedy znaną aktorką i nie wiedziałem, czy zechce zagrać w moim filmie. Wprowadziła od siebie do postaci Maliny bardzo dużo. Na stronach Iwaszkiewicza opis tej dziewczyny zajmuje przecież zaledwie dwa zdania. To Emilia stworzyła tę postać” – przyznał Andrzej Wajda podczas spotkania z publicznością Festiwalu Dwa Brzegi dwa lata temu.

Andrzej Wajda mówił o sobie jako o kronikarzu polskiej historii, który, podobnie jak Matejko, tworzył własne wizje symbolicznych momentów, gdy ważyły się losy ogółu. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. Dokonywał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej, współtworzył kino moralnego niepokoju. Jego najbardziej znane filmy to „Kanał”, „Człowiek z żelaza” czy „Popiół i diament”. Jego najnowsze dzieło „Powidoki” jest polskim kandydatem do Oscara.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow