AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kobieta Saamotna

Amanda Kernell niezwykle przekonująco opowiada o walce człowieka z ideologią. „KREW SAAMÓW” to laureat tegorocznej nagrody LUX.

Christine odwiedza rodzinną Laponię, aby wziąć udział w pogrzebie siostry. Ta wizyta przypomina jej czasy dojrzewania, gdy jako czternastoletnia dziewczynka została oddzielona od swojej rodziny i wysłana do państwowej placówki edukacyjnej. Christine pochodzi z ludu Saami, skandynawskiej mniejszości etnicznej, wówczas izolowanej i dyskryminowanej. W nowym otoczeniu dziewczyna podlega przymusowej reedukacji. Retrospekcja ujawnia nam całą grozę jej ówczesnego położenia. Jako przedstawicielka ciemiężonej kultury musi zdecydować – czy ulec kulturowemu przemianowaniu czy też pozostać wierną swojej tradycji i ponieść surowe konsekwencje.

Twórcy pochylają się nad tematem niebezpieczeństw, związanych z bezrefleksyjnym posłuszeństwem wobec doktryn i ideologii. Konfrontują świat zdehumanizowanej aparatury państwowej z zapisanym we krwi przywiązaniem do tradycji. Nie dziwi więc, że film „Krew Saamów” zdobył nagrodę LUX, przyznawaną przez Parlament Europejski. Laur ten jest przyznawany filmom, które opowiadają w wyjątkowy i nieoczywisty sposób o europejskiej tożsamości i wartościach.

Karol Sekta, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow