AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Filmowe braterstwo

„JAK PIES Z KOTEM” Janusza Kondratiuka to czuły i ironiczny portret rodziny, która jednoczy się w obliczu ciężkiej choroby. Obraz twórcy kultowych „Dziewczyn do wzięcia” jest opowieścią o nieszablonowej, pełnej rywalizacji oraz niewyjaśnionych spraw rodzinie.

Głównymi bohaterami są bracia, Andrzej i Janusz, którzy od lat nie potrafią się porozumieć. Gdy jednak jeden z nich zachoruje, drugi bez wahania postanawia się nim zaopiekować. Nie wszystko jednak od razu będzie wyglądało tak różowo. Historia opowiedziana przez Kondratiuka to słodko-gorzki obraz skomplikowanych relacji rodzinnych, który na zmianę wywołuje salwy śmiechu oraz łzy. Pełna ironicznego humoru produkcja pokazuje nam, jak ważna jest rodzina i jak wiele warto dla niej poświęcić. Scenariusz „Jak pies z kotem” został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia reżysera i jego rodziny.

Filmy autobiograficzne są zawsze dużym wyzwaniem dla twórców: bo jak opowiedzieć prywatną historię, ale w sposób zajmujący i ciekawy dla szerokiej widowni? Olgierd Łukaszewicz, który gra w filmie postać wzorowaną na Andrzeju Kondratiuku, taką daje odpowiedź na to pytanie: „[Janusz] musiał zobiektywizować samego siebie, spojrzeć na tę sytuację z boku. Kręciliśmy w jego domu, a jego meble służyły nam za scenografię. W filmie wystąpiły jego psy, a my, aktorzy, odgrywaliśmy sceny z jego życia.”

Janusz Kondratiuk oprócz „Dziewczyn do wzięcia” nakręcił kilka filmów do dziś będących znaczącym elementem polskiej kinematografii. Były to między innymi „Złote runo”, „Klakier”, „Czy jest tu panna na wydaniu?” oraz „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę?”. Główne role w obrazie „Jak pies z kotem” zagrali Olgierd Łukaszewicz oraz Robert Więckiewicz. Oprócz nich na ekranie podziwiać możemy Aleksandrę Konieczną, która niedawno olśniła w filmie Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”, a także Bożenę Stachurę.

Regina Łukasiewicz, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow