TEATR | KLANCYK GRA KLASYKĘ KINA – spektakl improwizowany

Data
Godzina
Miejsce
30/07
20:00
MAŁE KINO


Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Michał Sufin

OPIS

Klancyk i Grażyna Torbicka przedstawiają nową klasykę kina. Zapraszamy na spektakl, w którym improwizacja teatralna konfrontuje się z magią ekranu. Grażyna Torbicka – Dyrektor Artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi – opowie o dziełach, które, z różnych powodów stały się dla niej wyjątkowe. Jej wybór będzie inspiracją dla Teatru improwizowanego Klancyk, który te opowieści przetworzy w komediowe sceny. Spodziewajcie się alternatywnych zakończeń, niewidzianych na ekranie bohaterów drugoplanowych oraz scen zza kulis. Nie spodziewajcie się rekonstrukcji filmowych scen na żywo. Co wyjdzie z tego połączenia? Trudno przewidzieć. Wiadomo, że w przeciwieństwie do filmu, będzie to można zobaczyć tylko raz.

Teatr Improwizowany Klancyk od dziesięciu lat gra komediowe spektakle powstające na żywo, bez scenariusza. Na scenie tworzy świat wyobraźni, który rodzi się między nimi a publicznością i nigdy się nie powtórzy: „Czasami inspiracją jest dla nas twórczość naszych gości, czasami słowo rzucone z widowni, a czasem wystarczy krótkie spojrzenie sobie w oczy. Nigdy nie wiemy co zagramy. I to jest w tym najpiękniejsze.”

Początki improwizacji jako odrębnej dziedziny sztuki sięgają lat 60. Tradycja ta narodziła się w USA, gdzie do dziś działają najważniejsze szkoły. Obecnie improwizacja teatralna to międzynarodowa społeczność i odrębna dziedzina sztuki, posiadająca własne sceny, szkoły, podręczniki, systemy treningowe, festiwale oraz widzów. Spektakle improwizowane charakteryzują się uniwersalnością i otwartością. Ze względu na podstawową zasadę improwizacji, czyli brak scenariusza, ustalonych wcześniej ról – publiczność przeżywa razem z artystami historie, które tworzone są na żywo.

BILETY | 20 zł
www.klancyk.pl
www.facebook.com/Klaaancyk


WYKONAWCY
TEATR IMPROWIZOWANY KLANCYK – Pionierska grupa improwizacji komediowej w Polsce. Wszystko zaczęło się w 2006 roku w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie grupa studentów Wiedzy o Teatrze zainteresowała się artykułem o angielsko-amerykańskiej sztuce improwizacji. Czytanie książek z czasem przekształciło się w występy dla grona znajomych, a w końcu – w regularne spektakle. Uczyli się warsztatu od mistrzów tej dziedziny (iO Theatre Chicago, Second City Chicago, UCB New York). W swoim repertuarze mają wiele różnych rodzajów spektakli i formatów. Często tworzą przedstawienia inspirowane przez muzyków, pisarzy, reporterów czy aktorów. Występowali z Januszem Gajosem. Andrzejem Sewerynem, Janem Peszkiem, Mariuszem Szczygłem, Filipem Springerem, Dorotą Masłowską, Sylwią Chutnik, Marcinem Maseckim, Pawłem Szamburskim, Pablopavo i in. Występowali w wielu miastach w Polsce i na świecie. Członkowie Klancyka zakładali tak zasłużone dla improwizacji placówki jak Szkoła Impro czy Klub Komediowy i Resort Komedii w Warszawie.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow