PERFORMANCE | Ewa Zarzycka

Data
Godzina
Miejsce
04/08
12:00
STUDIO KZMRZ


OPIS

„Videozeszyty” to videoperformance wykonany w 2013 roku, poświęcony zeszytom, które artystka tworzy, zbiera i używa podczas swoich wystąpień. Zaczęła, będąc jeszcze w liceum plastycznym.

Jak pisze o nich Magdalena Ujma: „Część z nich to dzienniki. Inne to zeszyty-laboratoria, służące do pracy nad wystąpieniami. Podział na zeszyty-dzienniki i zeszyty-laboratoria (które można nazwać rodzajem przenośnej pracowni na papierze) utrzymywał się do lat 90. (…) Istnieją zeszyty poświęcone pojedynczym, znanym z nazwy i daty wystąpieniom, istnieją takie, które są poświęcone konkretnym imprezom artystycznym. Tak prowadzone zeszyty zawierają w sobie pamięć, są analogowym odpowiednikiem twardego dysku w komputerze. (…) U Zarzyckiej zeszyty pełnią chyba wszystkie możliwe funkcje: dziennika, szkicownika, brudnopisu, notatnika do prowadzenia zapisków dla pamięci — numerów telefonów, list zakupów i rzeczy do zrobienia. Znajdują się tu również etykiety, bilety, naklejki oraz inne drobiazgi wsunięte między kartki. Artystka sama mnoży wątpliwości co do ich przeznaczenia i charakteru.”

Artystka dzieli się z widzem trudem zaprezentowania swoich zeszytów, otwarcie mówi o swoich wątpliwościach, niemocy, przeprowadza widza przez emocje towarzyszące wyeksponowaniu swoich notatek, daje odbiorcy możliwość poczucia się jak artysta pokazujący swoje dzieła. Odbiorca może wrócić do czasu lat szkolnych, kiedy prowadził zeszyty i oddawał do sprawdzenia. Ewa Zarzycka wykonuje działania performance w oparciu o swoje zeszyty wypełnione notatkami i rysunkami, w tej pracy oddaje hołd swoim zeszytom, pokazując wiele lat skrupulatnego notowania w wideo trwającym 10 minut. Czujemy się jak powiernicy tajemnicy o jej obciążeniu ilością zeszytów, o relacji z przeszłością, którą w sobie noszą. Stajemy się świadkami podjęcia decyzji o ich dalszym losie.

EWA ZARZYCKA – Artystka o rodowodzie konceptualnym. Zajmuje się przede wszystkim performance mówionym. Podczas swoich wystąpień snuje opowieści z pogranicza sztuki i zwykłego życia zwracając uwagę na definicyjną niejednoznaczność różnicy między nimi. Zachowuje postawę zdystansowaną wobec wszelkich prób definicji sztuki, tym samym wymyka się standardowym oczekiwaniom interpretacyjnym.

MIEJSCE | STUDIO KZMRZ, ul. Rynek 23a, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/studiokzmrz


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow