NIESFILMOWANI | ŻANNA SŁONIOWSKA – spotkanie autorskie

Data
Godzina
Miejsce
29/07
14:00
SALON BLACK RED WHITE


OPIS

„Dom z witrażem” to historia otwierania oczu na sztukę, historię i dzieje miasta. Opowieść o nieprzewidywalnych kolejach losu i rewolucji, który wywraca porządek świata, zabiera bliskich.

Rodzinna saga wielopokoleniowa opowiedziana ustami kobiet. Jest to wreszcie opowieść o rozbudzonym pragnieniu wolności. W życiu i myśleniu.

Nie poznałaby Mikołaja, gdyby nie olbrzymi, wielobarwny witraż w jednej z lwowskich kamienic. Wspólnie starali się ocalić go przed zniszczeniem. Nić porozumienia, która pojawiła się między nimi, szybko rozwinęła się we wzajemną fascynację. Dojrzały mężczyzna odkrywa przed młodą kochanką Lwów — miasto spadających balkonów, ozdobnych niczym torty fasad kamienic i zdewastowanych pomników Lenina.

Żanna Słoniowska, „Dom z witrażem”, Wydawnictwo Znak, 2015
www.znak.com.pl


AUTOR
ŻANNA SŁONIOWSKA – Urodzona we Lwowie pisarka i tłumaczka, na stałe mieszka w Krakowie. W 2015 zadebiutowała powieścią „Dom z witrażem”, która wygrała konkurs „To się musi powieść” Wydawnictwa Znak. W 2016 roku powieść została nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz uhonorowana Nagrodą Conrada jako najlepszy debiut roku. Jak dotąd „Dom z witrażem” został przetłumaczony na angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i ukraiński.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow