MALARSTWO | Paweł Dunal

Data
Godzina
Miejsce
04/08
18:00 wernisaż
STUDIO KZMRZ
04/08
18:00-22:00
STUDIO KZMRZ
05/08
10:00-22:00
STUDIO KZMRZ


OPIS

„Prezentowane obrazy rozwijają moje stałe wątki. Niektóre, jak np. 'Zakupowicze', dążą do oszczędności środków malarskich wbrew obecnej w mojej wcześniejszej twórczości organiczności i nagromadzeniu detalu.

Ale detal i organiczność nie znikają całkowicie, pojawiają się na innych obrazach, np. z cyklu 'Rdza' czy najnowszych – z wypalonymi, wyciętymi lub wydartymi dziurami, zniszczeniami, którym próbują zapobiec maleńkie szkielety uzbrojone w pędzelki. Są to 'Obrazy specjalnej troski', jako że już uległy zniszczeniu, proces destrukcji został zapoczątkowany, teraz trzeba go tylko powstrzymać, przedłużyć ich istnienie i tak do nieuchronnego końca, który kiedyś nastąpi. Cykl ten powstał poprzez niszczenie starych obrazów, zdarcie z nich farby, wypalenie dziur i wprowadzenie maleńkich postaci. To takie stare, zniszczone przez czas, żywioły, wypadki i inne czynniki obrazy, trochę jak stare budynki, które się restauruje, trochę jak samo miasto Łódź, trochę jak Hotel Andel’s, trochę jak wszystko”. (Paweł Dunal)

WERNISAŻ | 4 sierpnia, 18:00
TERMIN | 4-20 sierpnia, 10:00-22:00
MIEJSCE | STUDIO KZMRZ, ul. Rynek 23a, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/studiokzmrz


AUTOR
Paweł Dunal (ur. 1978) – W 2008 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). W tym samym roku miała miejsce jego debiutancka wystawa w warszawskiej Galerii m2. W 2009 roku został finalistą 9. konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, a w 2013 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Jego nazwisko uwzględnione jest w publikacjach Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza: „Notes dla Kolekcjonerów”, „Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej”, „77 dzieł sztuki z historią” oraz Kamy Zboralskiej „Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę, tom trzeci”. Od 2007 roku jest reprezentowany przez warszawską Galerię m2. W 2014 roku przy okazji jego dużej przekrojowej wystawy „Sowy nie są tym, czym się wydają” Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze napisało: „Paweł Dunal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów swojego pokolenia. W swoich obrazach swobodnie łączy różne wątki współczesnej kultury, odnosząc się do niej we wszystkich jej aspektach. Eksploruje historię sztuki, zastanawia się nad rolą środków poszerzających wyobraźnię i ludzką seksualnością. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania, ciągle adekwatnym do błyskawicznie zmieniającego się świata. Nad obrazami pracuje często długo, mając świadomość wagi efektu ostatecznego. Równie swobodnie porusza się w obszarach abstrakcji jak i szczegółowej opowieści. Nie obawia się emocji, intuicji, korzysta z podświadomości jako źródła twórczości. Zielonogórska wystawa jest pierwszą retrospektywą artysty”.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow