LEKCJA KINA. SPOWIEDŹ TWÓRCY FILMOWEGO| Urszula Antoniak

Data
Godzina
Miejsce
01/08
11:00
SALON BLACK RED WHITE


OPIS

Ukończyła Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a po wyjeździe do Holandii w 1993 roku – Nederlandse Film en Televisie Academie (NFTA) w Amsterdamie.

Jej debiut fabularny „Nothing Personal” zdobył aż sześć nagród na festiwalu filmowym w Locarno w 2009 roku, w tym za najlepszy debiut, najlepszą rolę żeńską (Lotte Verbeek) oraz nagrodę FIPRESCI. Wszedł na ekrany w 26 krajach, m.in. w USA. Stał się hitem holenderskiego kina artystycznego i zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię oraz najlepszy film w 2009 roku na Dutch Film Festival w Utrechcie. Drugi film „Code Blue” (2011) został zakwalifikowany do sekcji Quinzaine des Realisateurs w Cannes. Trafił do dystrybucji w 16 krajach. „Life According To Nino” (2014), do którego napisała scenariusz, to film dla dzieci – zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dziecięcego na festiwalu Cinekid FF. Jej najnowszy film „Pomiędzy słowami” („Beyond Words”) miał premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Współczesne Kino Światowe. Znalazł się także w oficjalnej selekcji San Sebastian Film Festival.

Filmy Urszuli Antoniak mają bardzo oryginalną formę, dopasowaną do opowiadanej historii. Ogromna dbałość i ascetyzm w konstruowaniu kadrów i w prowadzeniu dialogów, niedopowiedziane gesty i spojrzenia to cechy charakterystyczna kina Antoniak, które odbieramy bardziej zmysłowo i emocjonalnie niż intelektualnie.

Na tegorocznych Dwóch Brzegach zobaczymy najnowszy film reżyserki: „POMIĘDZY SŁOWAMI”.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow