BAiKA

Data
Godzina
Miejsce
02/08
21:00
ZAMEK, KAZIMIERZ DOLNY


Piotr Banach – gitara, instrumenty perkusyjne; Katarzyna Sondej (Figaj) – śpiew, instrumenty klawiszowe

OPIS

Duet BAiKA gra rocka, ale w ich twórczości można też odnaleźć echa muzyki elektronicznej, reggae, bluesa, punk-rocka. Ich muzyka, czasem energetyczna, czasem klimatyczna, łączy ciekawe kompozycje, dopracowane aranżacje, świetne brzmienie i wyrazisty wokal. Koncerty zespołu, mimo dwuosobowego składu, nie odbiegają energią i ilością generowanych dźwięków od formacji wyposażonych w dużo bogatsze instrumentarium. Niewątpliwym atutem jest znakomity kontakt muzyków z publicznością i ich sceniczne interakcje.

„Instrumentalnie królują tu świetnie brzmiące gitary — w zależności od danego utworu zarówno elektryczne jak i akustyczne, energiczna perkusja, rytmiczny bas, tamburyn i subtelne klawisze (…). Przede wszystkim jednak album ten wydaje się trafiać sobą w swoistą niszę na polskiej scenie muzycznej, która oscyluje gdzieś pomiędzy klasycznym rockiem i sztampowym popem, wypełniając tę przestrzeń ambitną, ale przy tym i bardzo przebojową muzyką złożoną z kombinacji mnóstwa gatunków, które to tak pięknie okiełznają tu w spójną całość artyści BAiKI”. (Maciej Janiszyn, wyspa.fm)

WSTĘP WOLNY | Liczba miejsc ograniczona
www.facebook.com/banachikafi


WYKONAWCY
BAIKA – Banach i Kafi to duet kompozytorsko-sceniczny działający od listopada 2015 roku w Szczecinie. Ona śpiewa, obsługuje instrumenty klawiszowe i kazoo. On gra na gitarze, instrumentach perkusyjnych i pisze teksty. Komponują i aranżują wspólnie. Nie grają punk-rocka, ale działają zgodnie z punkową ideą D.I.Y. (do it yourself), czyli zrób to sam. Sami więc produkują swoje nagrania i sami tworzą do nich teledyski. Wszystko to w domowych warunkach, bez oglądania się na obowiązujące trendy i show biznesowe wymagania. W niecały rok po debiucie ukazała się płyta, którą sami autorzy określają jako „przedpłytę”. Zawiera ona materiał zarejestrowany na żywo podczas audycji „O północy” w Radio Koszalin i trzy dodatkowe utwory studyjne — stąd tytuł RK+ (Radio Koszalin Plus 2016). W lutym 2018 zespół zaprezentował swój debiutancki studyjny album „Byty zależne”, który został bardzo dobrze przyjęty tak przez słuchaczy, jak i recenzujących go dziennikarzy. Piosenki duetu pojawiały się na radiowych listach przebojów, zdobywając czołowe miejsca, między innymi w rockowej rozgłośni Antyradio. Gościły też na antenie radiowej Trójki.

PIOTR BANACH – Na polskiej scenie rockowej pojawił się już w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Był perkusistą i autorem tekstów kilku szczecińskich zespołów spod znaku punk-rocka i reggae. Na początku lat 90., już jako gitarzysta, założył rockowy zespół Hey, którego liderem i głównym kompozytorem był do roku 1999. Po kilkuletniej przerwie w działalności muzycznej powrócił z formacją Indios Bravos, która była nie tylko jedną z gwiazd krajowej sceny reggae, ale też zaznaczyła swoją obecność na wielu festiwalach rockowych, m.in. Jarocin Festiwal, OpenAir, Przystanek Woodstock, gdzie nagrodzona została Złotym Bączkiem za rok 2006 (przyznawanym za najlepszy występ festiwalu). Piotr Banach był również producentem płyty Katarzyny Nosowskiej „Puk, puk”, a w roku 2005 nagrał solowy album „Wu-wei”.

KATARZYNA SONDEJ (FIGAJ) – Swój artystyczny pseudonim zbudowała w oparciu o zbitkę pierwszych sylab imienia i panieńskiego nazwiska, stąd Kafi. Pochodząca z Legnicy wokalistka wcześnie zaczęła swoją muzyczną edukację, ale nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, bowiem formalnego wykształcenia w tym kierunku nie posiada. Pasję śpiewania rozwijała w sobie od dziecka, a jako nastolatka odważyła się na publiczne występy przy okazji szkolnych apelów i w scholach, zakładanych przez jej mamę. W liceum dołączyła do swojego pierwszego rockowego zespołu, który istnienie zakończył równo z ostatnim dniem roku szkolnego. Podczas studiów udzielała się w kilku wrocławskich projektach, po czym na kilka lat zrezygnowała ze śpiewania. Powróciła z zespołem StandBy, w którym śpiewała i pisała teksty. Szerszej publiczności dała się poznać, występując u boku Katarzyny Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey – Fayrant Tour.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow