LAUREACI

LAUREACI

2009 | PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI

BĘDZIE GŁOŚNO | It Might Get Loud | reż. Davis Guggenheim | USA | 2008 | 97 min

prod|pro Thomas Tull, Davis Guggenheim, Lesley Chilcott, Peter Afterman, Jimmy Page zdj|ph Erich Roland, Guillermo Navarro muz|mus Jimmy Page, The Edge, Jack White mon|ed Greg Finton dys|dis Against Gravity

Któż nie marzył kiedyś o byciu gwiazdą rocka, założeniu zespołu, graniu na elektrycznej gitarze? Muzyka porusza, inspiruje i rezonuje w nas. Jednak gdy struny szarpią są The Edge (U2), Jimmy Page (Led Zeppelin) i Jack White (The White Stripes), czyni ona coś więcej. Z tego założenia wychodzi reżyser „Będzie głośno” – Davis Guggenheim, twórca nagrodzonej Oskarem „Niewygodnej prawdy”.

„Będzie głośno” nie jest zwykłym filmem dokumentalnym o rock’n’rollu. Zapis punktu widzenia trzech wirtuozów, należących do trzech różnych pokoleń, pozwala zbliżyć się do nich osobiście i odkryć jak tapicerowi z Detroit, sesyjnemu muzykowi i malarzowi z Londynu oraz siedemnastoletniemu uczniowi z Dublina udało się wydobyć z gitary elektrycznej unikatowe brzmienia i wejść do panteonu gwiazd. W podróżach z Jimmym Pagem, The Edgem i Jackiem Whitem do ważnych miejsc z ich przeszłości wywiązują się niecodzienne rozmowy. Doświadczenia te pozwalają na intymny wgląd w artystyczną genezę każdego z gwiazdorów, czego przykładem jest przemożne doznanie, jakie wywiera utwór „Rumble” Linka Wraya na Jimmym Page’u, który zaskakuje publiczność improwizowanym koncertem na „air guitar”, wyobrażonej gitarze. A to dopiero początek.

Opowieściom każdego z gitarzystów o ich własnym muzycznym buncie towarzyszy rock’n’rollowa sesja. Na pustej scenie muzycy zbierają się, podkręcają wzmacniacze i grają. Opowiadają o swoich inspiracjach, wymieniają się historiami i uczą się nawzajem piosenek. W czasie spotkania, na żywo rozbrzmiewa dwugryfowa gitara Jimmy’ego Page’a, zestaw nożnych efektów The Edge’a i nowy mikrofon White’a, specjalnie wbudowany w jego gitarę. Muzycznej podróży towarzyszy też wizualny rozmach. Zobaczymy kamienne mury Headley Grange, gdzie powstał utwór „Stairway to Heaven”, odwiedzimy niesamowitą farmę w Tennessee, gdzie Jack White skomponuje na oczach widzów piosenkę, a w skąpo oświetlonym dublińskim studio podsłuchamy The Edge’a zgrywającego ścieżki gitary do nowego singla U2. Obrazy te, podobnie jak opowieści, pozostaną w pamięci jeszcze długo po tym jak wybrzmią elektryczne akordy. Być może „Będzie głośno” nie nauczy cię grać na gitarze, ale zmieni sposób, w jaki jej słuchasz.

DAVIS GUGGENHEIM (1963)
Amerykański reżyser i producent filmowy. Urodził się w St. Luis. Ukończył Brow University. W 2007 jego film „Niewygodna prawda” otrzymał Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

NAGRODY
2009 FFS DWA BRZEGI Kazimierz Dolny, Janowiec nad Wisłą – Nagroda Publiczności
2009 NAGRODA SATELLITE – Najlepszy film, Najlepszy film dokumentalny, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż (nominacje)

www.sonyclassics.com/itmightgetloud
www.facebook.com/ItMightGetLoud
www.againstgravity.pl

Zapisz

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow