AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Złote myśli

Jeśli skwar na Rynku jest już nie do wytrzymania podpowiadam – idźcie do Muzeum Nadwiślańskiego. Tam schłodzicie ciała w klimatyzowanym hallu i rozgrzejecie umysły zwiedzając wystawę „MOIM ZDANIEM”. W pięciu szklanych gablotach malutkie skarby rękodzielnictwa przemówią własnym głosem. Tak złotnicy udowadniają, że przedmioty mogą mieć duszę i jakby na przekór konwencji zawodu stwierdzają bystro, że „nie wszystko złoto, co się świeci”.

Wystawa ma charakter wizualnej publicystyki. Prezentowane przedmioty są skonstruowane w taki sposób, by kondensować znaczenia i zapraszać widza do tworzenia własnych interpretacji. Oto pierwsze dzieło: metalowa broszka w kształcie symbolizującym naszą ojczyznę. Zwraca uwagę linia nakreślona zgodnie z topografią Wisły, a wyglądająca jak zamek błyskawiczny, który zdaję się, że rozedrze Polskę na pół. Inna artystka wchodzi w dialog z miłościwie nam panującym kultem ciała i zderza go z równie aktualną, jak mantra powtarzaną w mediach zasadą, że aby osiągnąć szczęście, należy zaakceptować swoje niedoskonałości. Jak to robi? Na złotych wisiorach prezentuje maleńkie płaskorzeźby: „body positive”, „body negative”. Kolejny artefakt to „nóż rytualny”, czyli bogato zdobiony, wymyślny, stworzony w zgodzie z estetyką pradawnych kultur przedmiot. A zaraz przy nim lapidarna instrukcja obsługi: „Przekręć pierścień z nazwą partii na czerwoną kropkę, wyobraź sobie, że dokonujesz zamierzonego czynu na przeciwniku politycznym, przywróć pierścień do pozycji <gotowość>”. Jeszcze jeden przykład: brelok w formie słynnej, stwarzającej dłoni Boga z fresku Michała Anioła, powtórzonej w swoim kształcie, lecz fakturą przypominającej mikro-chip i zaraz obok krótki komentarz w formie adresu e-mail: God@Universe.com.

To tylko kilka okazów tej na wskroś „opiniotwórczej” biżuterii. Wystawa „Moim zdaniem”, to kameralny pokaz bezkompromisowego, niekonwencjonalnego myślenia, warto więc przyjrzeć się jej z bliska.

Karol Sekta, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow