AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Muzyczne brzegi – równania

Gdyby zabrać się za matematykę, 24-letnią Monikę Kowalczyk od Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dzieli 66 lat. Na szczęście w muzyce obojga matematyczne równania nie mają racji bytu. Za to w zespole Teściowa Śpiewa niepoliczalna jest ilość komediowych akcentów.

Jak wyjaśnić fakt, że muzyczne motywy z filmów i seriali, które skomponował Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz praktycznie się nie zestarzały? Motyw przewodni z „Janosika” to utwór, który rozpoznają zarówno młodzi jak i starsi. Podobnie rzecz się ma z melodiami z „Wojny domowej”, „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka” czy „Alternatywy 4”. Możemy nie znać dokładnie fabuły poszczególnych serii, ale gdy tylko pojawi się melodia z „Janosika”, zapala nam się żarówka i niemal nieświadomie łączymy znajome dźwięki z obrazkiem, na którym Marek Perepeczko z odsłoniętym torsem stoi na zboczu jednego z tatrzańskich wzgórz. Kompozycje te nie tylko przetrwały lata, lecz także inspirują kolejne pokolenia. Niektóre z nich doczekały się bowiem wielu coverów i remiksów. Za tymi dziełami drugiej połowy XX wieku stoi właśnie Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Artysta w tym roku skończył 90 lat, co muzycy (zafascynowani jego twórczością) i współpracownicy postanowili uczcić specjalnym projektem muzycznym. Na scenie pojawią się: Agnieszka Wilczyńska, Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Adam Cegielski i Czesław „Mały” Bartkowski. Grupa wystąpi z koncertem „JERZY DUDUŚ MATUSZKIEWICZ – 90 LAT MINĘŁO” i zaprezentuje przekrój kompozycji jubilata.

Tymczasem MONIKA KOWALCZYK – młoda wokalistka pochodząca z Lublina, w swojej muzyce skupia się na tym, co dyktują jej emocje. Ta jest dla niej tworem, który nie musi być rozpisany w liczbach. I najdobitniej świadczy o tym jej działalność. Próżno szukać w niej kalkulacji na stworzenie radiowego hitu. Monika lubuje się w delikatnym, subtelnym brzmieniu akustycznej gitary i ukulele. Ostatnio dołącza do tego jeszcze instrumenty dęte. Ważnym środkiem wyrazu w twórczości Moniki jest też słowo. Sama skończyła polonistykę i waga, jaką przywiązuje do słowa widoczna jest w każdym utworze. Dzięki pieczołowitości w pracy nad utworami słowo zazębia się z muzyką tworząc spójną, wyważoną całość.

Tej całości próżno szukać – przynajmniej na pierwszy rzut oka – w zespole TEŚCIOWA ŚPIEWA. Bo przyglądając się stereotypowej historii ludzkości, teściowym rzadko było po drodze z zięciami. I żadne matematyczne wyliczenia nie wyjaśnią, jak taki właśnie duet powołał do życia zespół. Bo „Teściowa Śpiewa” to najprawdziwszy zięć i stuprocentowa teściowa. A połączyła ich miłość do warszawskiego folkloru, również tego współczesnego, który wykorzystują do opisywania żartobliwych scen rodzajowych. Jakby nie liczyć – z takiego połączenia może wyjść tylko nieskończenie wiele uśmiechów.

Jacek Słowik, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow