MOIM ZDANIEM… | Biżuteria współczesna

Data
Godzina
Miejsce
29/07
14:00 wernisaż
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
29/07
14:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
30/07
10:00 spotkanie
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
30/07
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
31/07
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
01/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
02/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
03/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
04/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
05/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE


OPIS

„Biżuteria od pradziejów niesie wiele znaczeń. Jest ozdobą ciała i stroju, lokatą, wyrazem emocji – od pięknych do agresywnie destrukcyjnych.

Jest przedmiotem badanym przez archeologa i psychologa, informacją dla widza i historyka, obiektem tworzonym przez mistrza i ignoranta, rekwizytem artysty i kabalisty, symbolem władzy i żałoby, manifestem politycznym i religijnym, rzeczą piękną lub kiczem. Towarzyszy ludziom od zawsze. Pojęcie biżuterii dziś jest szczególnie często definiowane. Biżuterię określa się mnóstwem przymiotników. Bywa artystyczna, konceptualna, seryjna, historyczna, szlachetna, minimalistyczna, pradziejowa, recyklingowa, wirtualna, post-coś-tam, trendy i passé, klasyczna i nowoczesna, autorska i komercyjna. Jaka zatem jest dzisiaj, tu i teraz? Jaka jest w Polsce, a jaka w Europie? Wszelaka. Ale coraz rzadziej niesie ze sobą coś, co należałoby określić jako narrację rozumianą poprzez czytelny komentarz, protest, negację, aplauz lub pytanie. Dziś biżuteria dużo częściej 'wygląda', jest 'designerska' lub 'markowa', przestała dawać znaki (no, może poza dewocjonaliami). Wtapia się w sylwetkę właściciela i jego sztafaż, jest mało ważna.

Pomysł zorganizowania takiej wystawy zrodził się podczas spotkań w sandomierskiej Galerii Otwartej prowadzonej przez Mariusza Pajączkowskiego. Swoje uwagi wnieśli Michał Gradowski i prof. Irena Huml – wybitni specjaliści i znawcy sztuki złotniczej. Idea ewoluowała dość długo, zaś impulsem do opracowania scenariusza wystawy było zaproszenie przez Andrzeja Sadowskiego, organizatora targów Jubinale, do pokazania wystawy podczas czerwcowego spotkania branży złotniczej w Krakowie.

'Moim zdaniem…' to całkiem inna wystawa niż te, które można podziwiać w galeriach, gdzie treść jest nieistotna, a forma ma znaczenie nadrzędne. Tutaj autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiedzieli swoje zdanie na tematy rozmaite, jak polityka czy relacje międzyludzkie, co ich uwiera albo cieszy, co wywołuje w nich złość albo radość. Są rozważania o Polsce teraz, lecz też o upiorach, których nie chcemy widzieć. A, co najważniejsze, ta narracja nie spowodowała ich zubożenia, często są to prace niezwykle czyste i szlachetne w formie, choć jednak niektórzy nie mogli się oprzeć pokusie ich rozbudowania. Założyliśmy, że biżuteria czy obiekt powinny zawierać czytelny komentarz. Mógł on być jednoznaczny i wynikający z pracy, ale jeśli autorzy uznali, że zastosowany skrót myślowy może być niezrozumiały dla odbiorców, prosiliśmy o komentarz słowny. Dzięki temu intencje i uczucia wyrażone w pracach są czytelne. Może złość będą wywoływać, a może aprobatę i zrozumienie? O to chodziło organizatorom wystawy. O dialog, o biżuterię, która prócz formy niesie treść i wyzwala emocje.” (Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski, Andrzej Pacak, Andrzej Sadowski)

WERNISAŻ | 29 lipca, 14:00
SPOTKANIE | 30 lipca, 10:00
TERMIN | 29 lipca – 30 sierpnia, 10:00-17:00
MIEJSCE | Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny
BILETY | według cennika Muzeum

ODDZIAŁ MUZEUM SZTUKI ZŁOTNICZEJ


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow