JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ – 90 LAT MINĘŁO

Data
Godzina
Miejsce
03/08
21:00
ZAMEK, KAZIMIERZ DOLNY


Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Robert Majewski – trąbka, flugelhorn, Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

OPIS

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, muzyk, członek i współzałożyciel słynnego zespołu jazzowego Melomani, wspaniały aranżer i kompozytor niezliczonej ilości piosenek oraz muzyki do niezapomnianych seriali telewizyjnych i filmów fabularnych. W 2018 roku obchodzi 90. rocznicę urodzin. Z tej okazji kilku znakomitych muzyków i wielokrotnych współpracowników jubilata postanowiło uczcić tę rocznicę koncertem prezentującym wycinek ogromnego dorobku kompozytorskiego artysty. Wśród wykonywanych podczas koncertu utworów, w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego, znajdą się m.in.: „La Valse du mal”, „Zakochani są wśród nas”, „Miłość złe humory ma”, „W powietrzu wyrzeźbiłem Twoją twarz”, „Tylko wróć”, „Wojna domowa”, „Miłość jest impresjonistą”, „Czterdzieści lat minęło”, „Podróż za jeden uśmiech”.

BILETY | 40 zł (przedsprzedaż internetowa: do 26.07), 50 zł (sprzedaż internetowa, kasy w Kazimierzu Dolnym: od 27.07)
www.bluenote.waw.pl


WYKONAWCY
AGNIESZKA WILCZYŃSKA – Fascynuje nie tylko głębią i ciepłem swojego głosu, ale także niezwykłą wrażliwością. W delikatny i krystaliczny głos tej wokalistki możemy zasłuchiwać się w różnorodnych muzycznie projektach. Jej koncertom towarzyszy niepowtarzalny klimat. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam” (piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego). Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin 2016. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty: „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) oraz „Krzysztof Komeda” (z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”). Ambasadorka Szczecina. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1998. W 1998 roku ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna Auxo, Atom String Quartet, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polska Filharmonia Narodowa Sopot, Filharmonia Lwowska. Od ponad 12 lat ściśle współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Zdobywczyni wielu nagród. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. w Nowym Jorku Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej. Równolegle z działalnością artystyczną realizuje się z dużym powodzeniem na płaszczyźnie pedagogicznej. Prowadzi warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z fundacją „Przyjaciele”, prowadząc zajęcia z emisji głosu i interpretacji z osobami z dysfunkcjami fizycznymi. Jest często zapraszana jako członek jury na festiwale w całej Polsce. Od 1998 roku, przez kolejnych 9 lat, była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie pracuje jako wykładowca śpiewu na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje jako konsultant wokalny z polskimi aktorami i wokalistami przygotowując ich do nagrań płytowych. W 2013 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze” w reżyserii Leny Frankiewicz, w którym Agnieszka Wilczyńska zadebiutowała jako aktorka wcielając się w postać wybitnej polskiej poetki Agnieszki Osieckiej. W 2015 roku ukazała się jej pierwsza solowa płyta: „Tutaj mieszkam”. Znajdują się na niej piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego do muzyki znakomitych polskich kompozytorów: Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Włodzimierza Korcza. Za tę płytę wokalistka została nagrodzona statuetką Fryderyk 2016.

ROBERT MAJEWSKI – Czołowy polski trębacz jazzowy, pochodzi z muzycznej rodziny. W 1987 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1982 roku do dnia dzisiejszego współpracuje z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim w jego sekstecie. W latach 1986-1990 solista Big-Bandu Studio S-1 Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in: Jazz Juniors w Krakowie, tytuł Europejskiego Artysty Roku w Leverkusen (1985, 1992), finalista Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990), tytuł Muzyka Roku 1990 przyznany przez redakcję III Programu Polskiego Radia. Zagrał główną rolę w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Pogłos” nagrodzonym na festiwalu Jazz Film Saloon 1991 w Warszawie. Koncertował i nagrywał z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i z zagranicy takimi jak: Bobo Stenson, Palle Danielsson, Joey Baron, Clark Terry, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Garry Bartz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak. Współpracował z twórcami muzyki teatralnej i filmowej: Zbigniewem Preisnerem, Krzesimirem Dębskim, Michałem Lorencem, Jerzym Satanowskim. Zajmuje się również pracą pedagogiczną, m.in. na Wydziale Jazzu w ZPSM 2. stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykładał w Instytucie Jazzu PWSZ w Nysie, a także na warsztatach muzycznych m. in. w Puławach, Lesznie i Brzozowie. W 2006 roku otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zdobywca dwóch nagród muzycznych Fryderyk 2012 i 2017 przyznanych w kategorii Jazzowy Album Roku: „My One And Only Love” oraz „Tribute To Henryk Majewski”.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI – Artysta wszechstronny. Waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu Złota Tarka w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie. Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny. Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty. Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem, Project Grappelli czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim. Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik, Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem. Od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie. 20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.

ADAM CEGIELSKI – Kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole Central Heating Trio, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku, zdobywając również nagrodę indywidualną. Z CHT uczestniczył w finałach dwu europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen/Niemcy 1990 i Hoeilaart/Belgia 1990. W latach 1989-1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991-1993 w zespole Quintessence, 1992-1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m.in. z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarkiem. Jest cenionym muzykiem sesyjnym. W latach 199-1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991-1995 współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od roku 1993 gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną nagrodą im. Krzysztofa Komedy. Rok 1994 to także początek regularnej działalności pedagogicznej, do dziś Adam Cegielski prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.

CZESŁAW „MAŁY” BARTKOWSKI – Perkusista jazzowy. Od 1992 roku także wykładowca w klasie perkusji i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie. Jako dziecko śpiewał w chłopięco-męskim Chórze Katedralnym i Radiowym we Wrocławiu, pod dyrekcją Edmunda Kajdasza. Ukończył Państwową Średnią Szkoły Muzyczną we Wrocławiu – w klasie perkusji profesora Edmunda Treichla. Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego. Od 1960 roku nieustannie koncertuje w Polsce i na całym świecie, zawsze współpracując z najwybitniejszymi muzykami.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow