Bestia

Data
Godzina
Miejsce
30/07
21:30
MAŁE KINO


Bestia
reż|dir Aleksander Hertz | PL | 1917/1921 | 115 min
prod|pro Aleksander Hertz scen|wr Aleksander Hertz zdj|ph Witalis Korsak-Gołogowski ob|cast Pola Negri, Witold Kuncewicz, Jan Pawłowski, Maria Dulęba, Mia Mara, Aleksander Sobiszewski dys|dis Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

OPIS

Pola, młoda dziewczyna z przygranicznej wioski, po kłótni z rodzicami ucieka do Warszawy, porzucając też swojego zazdrosnego ukochanego Dmitra. W stolicy szybko zdobywa sławę jako tancerka i serce żonatego Alexisa, który dla niej postanawia porzucić żonę. Jednak szczęście nie jest jej pisane: przypadkowe spotkanie z dawnym ukochanym prowadzi do tragedii. W roli głównej Pola Negri, pierwsza krajowa gwiazda filmowa, diament przedwojennej wytwórni Sfinks. To pierwszy polski film pokazywany w USA.

Film został odrestaurowany pod opieką Filmoteki Narodowej w 2017 roku przez studio Di Factory i ReKino Studios. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


REŻYSER
Aleksander Hertz (1879-1928), producent i reżyser kina niemego. Uważany jest za ojca polskiej kinematografii, niestety prawie cały dorobek Hertza uległ zniszczeniu lub zaginął podczas wojny. Odkrywca młodych talentów, założona przez niego wytwórnia Sfinks wypromowała takie gwiazdy jak Pola Negri czy Jadwiga Smosarska. W wytwórni powstawały ekranizacje wielkich dzieł literackich, ale najlepiej przez publiczność przyjmowane były dramaty obyczajowe i komedie.

FILMOGRAFIA
1927 Ziemia obiecana|The Promised Land
1919/1921 Ludzie bez jutra
1917/1921 Bestia|The Polish Dancer
1915 Żona|Wife

INFORMACJE DODATKOWE
Pokazowi filmu będzie towarzyszyć improwizowana na żywo muzyka w wykonaniu Mariusza Gumieli i Katarzyny Czerniawskiej.

MARIUSZ GUMIELA – pochodzi z Puław, ukończył OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie, a następnie studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na trzech kierunkach: organów, teorii i kompozycji. Bierze udział w wielu projektach muzycznych. Jest członkiem i szefem lubelskiego zespołu Dolce Vita Quartett specjalizującego się w muzyce filmowej. Komponuje muzykę filmową, aranżuje utwory klasyczne i rozrywkowe na rozmaite składy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Nie boi się eksperymentów, tworząc muzykę na często zaskakujące grupy instrumentów. Przykładem takim było przearanżowanie z dużej orkiestry symfonicznej na septet fortepianowy muzyki Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk” do filmu animowanego pod tym samym tytułem i wykonanie jej na żywo w tym nietypowym składzie na Festiwalu Filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Założyciel m.in. zespołu GumiBand, składającego się z uczniów szkoły Muzycznej OSM w Lublinie, który w składzie blisko 40-osobowym w czerwcu tego roku, wykonał swój własny projekt „Sing to the moon” na Noc Kultury 2018 w Lublinie. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Puławy za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

KATARZYNA CZERNIAWSKA – urodziła się w Lublinie. Ukończyła OSM im. Karola Lipińskiego, a w 2005 roku uzyskała dyplom w klasie altówki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 2006 związana jest z Filharmonią Lubelską oraz Kameralną Orkiestrą Trybunału Koronnego. W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania studyjne do filmów i seriali oraz koncertów dla TVP i TVN m.in.: „Kochaj i Tańcz”, „ Listy do M”, „Wataha”, „Pitbull” , do programu X Factor (Studio Spot, Tarkowski Orkiestra i The Summer String Quartet). Współpracowała z Teatrem Provisorium, wykonując muzykę na żywo podczas spektaklu „Lód” w reż. Janusza Opryńskiego oraz z Rafałem Rozmusem i jego muzyką do filmów niemych m.in.: „Sherlock Junior”, „Mogiła Nieznanego Żołnierza”, „Nosferatu”. Nagrywała z grupą Gospel Rain płytę „Korzeń” , koncert telewizyjny „Idźmy naprzód z Nadzieją”. Brała udział przy nagraniu płyty zespołu Bracia „Bracia” i Cugowscy „Zaklęty krąg” .

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow